تعداد اقلام: 0مبلغ سبد: 0 تومانمشاهده سبد خرید

 

عوامل موثر بر پوست


همانطور که می دونید عوامل داخلی و خارجی فراوانی می توند روی پوست تاثیر منفی بذارد. مثل انواع بیماریها، ترشح هورمونهای بدن، تغذیه، ارث، فشارهای عصبی، برخورد نامناسب با پوست و قرار گرفتن در معرض نور خورشید مستقیم بدون استفاده از کرم های ضد آفتاب و پوشاننده های مناسب.
نور خورشید یکی از عوامل موثر در تخریب کلاژن و بروز پیری است.
افرادی که در برنامه غذاییشان سبزیجات، میوه و آب فراوان دارند، پوست شفاف و سالم تری نسبت به بقیه افراد دارند.
مصرف میوه، سبزیجات و آب فراوان در برنامه غذایی علاوه بر تامین ویتامین و آب مورد نیاز بدن، به شفافیت بخشیدن پوست کمک می کند و باعث دفع سموم بدن می شود که در نتیجه باعث سلامت پوست می شود.

 

Image


کلاژن چیست؟

کلاژن یکی از پروتئین های بافت پیوندی پوست است که قسمت اعظم پوست رو تشکیل می ده و مثل یک چسب پوست رو به بدن می چسباند و باعث حفظ حالت ارتجاعی و استحکام پوست می شود و همچنین چربی پوست رو هم متعال نگه می دارد. در نتيجه از خشکي پوست و چين و چروک صورت جلوگيري مي کند.
یک سری کرمها هستند که مواد اولیه برای ساخت کلاژن را وارد پوست می کنند و پوست را تحریک می کنند که کلاژن بسازد.
پوست بدن از سه لایه تشکیل شده:1.اپیدرم (لایه خارجی پوست). 2. درم. 3. هیپودرم (لایه چربی زیرین)
اپیدرم که به آن لایه شاخی هم می گند خودش شامل چند لایه سلول مرده روی پوست است.
برای شفاف سازی پوست نیاز به برداشتن این لایه های مرده از روی پوست است این کار در گذشته معمولا با لیف و کیسه کشیدن انجام میشد اما امروزه این کار بوسیله لایه بردارها به توصیه متخصصین پوست انجام می شود که از جمله این لایه بردارها می توان به اسیدهای میوه به نام آلفاهیدروکسی اسید، اشاره کرد که به دلیل اینکه لایه خارجی پوست تا حدودی کدر است و رنگدانه و آلودگی روی آن است به هر نحوی که پوست را لایه برداری کنیم پوست تا حدی شفاف می شود.
در مراقبت های پوستی ما با اپیدرم و درم سر و کار داریم و همچنین کلاژن سازی در بخش درم اتفاق می افتد.

 

Image


چگونه از پوست مراقبت کنیم؟

  • تغذیه مناسب

باید نیاز روزانه بدن به پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی های ضروری و ویتامین ها را به صورت طبیعی تامین کنیم چون که برای بازسازی لایه اپیدرم و تکثیر سلولی آن به ویتامین های ضروری K, C , D, A  , ویتامین های گروه B نیاز داریم. بنابراین اگه به پوست فرصت بدیم می توند خود را با تغذیه مناسب بازسازی کند.

Image

Image

  • از تبخیر آب پوست جلوگیری کنیم

ایجاد رطوبت در پوست برای مراقبت از پوست لازم است.
یکی از مشکلاتی که ممکن است برای پوست به وجود بیاد خشکی پوست است. مخصوصا در فصل سرما که پوست سریع تر خشک می شود بنابراین لازم است از یک لایه محافظ کرم با چربی بیشتر برای پوست های خشک و کرم های سبک تر برای پوست های چرب استفاده کنیم تا آب پوست به سرعت تبخیر نشود و رطوبت کافی داشته باشد این کار باعث ترمیم بهتر پوست می شود.

  • از کرم های ضد آفتاب استفاده کنیم

خیلی از بیماری های پوستی مثل خشکی پوست، سرطان های پوستی، چروک های زودرس و لکه های پوستی به دلیل بودن در معرض آفتاب است بنابراین باید قبل از خروج از منزل از کرم های ضدآفتاب استفاده کنیم و هر 4 ساعات یک بار آن را تمدید کنیم.

Image

Image

  • از عینک های آفتابی مناسب استفاده کنیم

همانطور که چشم نیاز به مراقبت از آفتاب با استفاده از عینک دارد و در مقابل اشعه ماوراء بنفش آسیب پذیراست پوست نیز در مقابل این اشعه بسیار حساس است چه بسا موجب بروز پیری زودرس شود.

  • از شوینده های مناسب استفاده کنیم

متاسفانه اکثر شوینده ها قلیایی است در حالی که جنس پوست ما اسیدی است.PH  پوست بین 5 تا 6 است و ما باید از شوینده هایی با PH اسیدی به نام سیندت ها که مناسب برای پوست هستند استفاده کنیم.( پاک کننده های سنتتیک هستند و آسیب کمتری به پوست می رسانند گرچه گران تر از شوینده های معمولی هستند)

Image


شما هم به کامل شدن مطالب این کلینیک کمک کنید

لطفا موضوع را وارد نمایید
لطفا متن را وارد نمایید
در حال ارسال...ارسال اطلاعات موفقیت آمیز نبود.ارسال اطلاعات موفقیت آمیز بود.


موضوعات مرتبط