تعداد اقلام: 0مبلغ سبد: 0 تومانمشاهده سبد خرید

نت های تشکیل دهنده عطر

در بعضی موارد رایحه مورد نظر، «نت»های مختلف دارند.

عطرها معمولا شامل سطوح مختلف بو اند که رایحه‌های منحصر به فرد آن‌ها را ایجاد می‌کنند. این سطوح مختلف با عنوان «نت» شناخته می‌شند.

نت‌های مختلف باعث می‌شوند به جای یک بوی خاص مجموعه‌ای از رایحه‌ها حس شند؛ بنابراین این احتمال وجود دارد آنچه در مغازه حس کردید، تا زمانی که به منزل می‌رسید تفاوت کرده باشد.

نت ابتدایی ( رایحه اولیه ) :

بوی رایحه ای كه بعد از چند دقیقه از استفاده عطر یا اسپری خوشبوکنده بدن احـسـاس می کنید. منظور از رایحه اولیه همون احساس اولیه از استشمام عطر است. دقت داشته باشید که رایحه این مرحله تازه و تند است. تركیـبـاتی كـه در ایـن مـرحله دخیل اند بوی تندی دارند و شدیدا فرارند و همچنین به سرعت تبخیر می شند.

 

نت میانی ( رایحه میانی ) :

وقتی که رایـحه ابتدایی از میان می ره، رایحه میانی آشكار می شه. رایحه میانی ، بوی اصلی عطر را تشكیل می ده و ملایم كنـنـده بوی تند اولیه است. رایحه این مرحله زمانی حدود ده دقیقه تا یک ساعت بعد از استعمال عطر احساس می شه.
 

نت پایه ( رایحه پایه ) :

رایحه اصلی عطر که تقریبا بعد از نیم ساعت از استعمال عطر مشخص می شه رایحه پایه عطر است و زمانی است که رایحه اولیه و میانی از بین میرند. تركیبات این گروه معمولا ثابت كننده اند.
رایحه خوشبو

انتخاب رایحه مناسب هر فصل

توجه کنید که انتخاب رایحه مناسب هر فصلی بسیار مهم است. برای مثال فرض کنید که در یک قرار ملاقات دو نفره، در یک روز گرم تابستان، از یک رایحه گرم و تند استفاده کنید. در نتیجه هم خودتون سردرد میگیرید و اذیت می شید و هم دیگران.

پس برای اینکه به این مشکلات بر نخورید، بهتره که نکات مناسب برای استفاده رایحه ها رو رعایت کنید.

 

رایحه مناسب روزهای گرم

برای فصل بهار و تابستان بهتره عطری انتخاب کنید که وقتی بو می کنید حس خنکی و تازگی به شما بده، سبک باشه و بوی تند نداشته باشه. بهترین انتخاب برای روزهای گرم، استفاده از رایحه‌های خنک و ترش، تلخ و ‌‌‌سرد، جنگلی و‌ وحشی است. استفاده از رایحه های خنک و ترش در فصل تابستان، سرمای خوشایندی را به شما و اطرافیانتون منتقل می‌کنه، درنتیجه از باعث کاهش حس گرمای محیط می‌شه و به یک حس تعادل دمایی می رسید.

 

 

رایحه مناسب روزهای گرم
اسپری خوشبوکننده بدن

 

رایحه مناسب روزهای سرد

ماندگاری عطرها در هوای سرد بیشتره. یعنی در پاییز و زمستان با توجه به دمای پایین هوا، الکل موجود در عطر دیرتر تبخیر می‌شه. بنابراین بهتره برای روزهای سرد سال از رایحه های ملایم وگرم که حاوی ترکیباتی مثل: ادویه ها ،عسل، وانیل، شکلات، قهوه، و همچنین عصاره ی گل ها و گیاهان مختلف ِ استفاده کنید، این نوع رایحه ها احساس آرامش و دلگرمی و اطمینان در فرد ایجاد می کنند و با توجه به اینکه در فصل زمستان اغلب در افراد نوعی احساس افسردگی بوجود میاد این نوع رایحه ها باعث بوجود آمدن یک حس خوب و ضد افسردگی می شه و بر این حس نا خوشایند غلبه می کند.

 

اصلی ترین رایحه عطرها کدامند؟

خانواده عطرها و ادکلن‌ها بر اساس رایحه‌ شون طبقه‌بندی می‌شند. رایحه‌ها شامل چند خانواده اصلی ِ که خوب ِ برای انتخاب حرفه‌ ای‌تر با آنها آشنا بشید.

شناخت شما از این رایحه‌ها کمک می‌کند تا متناسب با نیاز و تمایل تون در فضایی با بوی دلخواه قرار بگیرید. بوهای مختلف می تونند یادآور تصویر و اتفاق های مختلفی باشند. از به یادآوردن مغازه گل فروشی گرفته تا درخت های خزه بسته جنگل و حتی ساحل دریا !

به همین دلیل رایحه عطرها را در گروه های اصلی مجزا کرده اند که هر دسته مشخص می کند چه رایحه ای چه حسی را منتقل می کند.

اصلی ترین دسته بندی رایحه ها شامل بوی گل ( رایحه گل: زنانه )، بوی جنگل ( رایحه جنگل: مردانه )، بوی اورینتال یا شرقی ( رایحه تند ) و بوی سایفر ( رایحه تازه و سبز ) و آلدهیدیک ( رایحه کلاسیک )  است. 

 
 

رایحه عطرها به تفکیک:

اسپری خوشبوکننده بدن

 

رایحه پر طراوت

رایحه پر طراوت

Freshy Green

Freshy Green

رایحه‌ای شبیه علف و سبزه یا برگ‌های تازه چیده شده .

 
رایحه گرم

رایحه گرم

Oriental

Oriental

رایحه‌ای شبیه رایحه کاج، بلوط و وانیل

 
رایحه گرم و تند

رایحه گرم و تند

Spicy

Spicy

رایحه‌ای به گرمی و تندی فلفل

 
رایحه جنگل و چوب

رایحه جنگل و چوب

Woody

Woody

رایحه جنگل و چوب خشک تازه قطع شده

 
رایحه ملایم

رایحه ملایم

Floral

Floral

رایحه گل ها، رایحه ملایم و طبیعی

 
رایحه مرکبات

رایحه مرکبات

Citrus

Citrus

رایحه مرکبات مثل نارنج، لیمو ترش و پرتقال

 
رایحه میوه ها

رایحه میوه ها

Fruity

Fruity

رایحه میوه‌ها به جز مرکبات مثل سیب، موز و توت فرنگی

 
رایحه تنباکو

رایحه تنباکو

Tobacco

Tobacco

رایحه تنباکو

 
رایحه سبک

رایحه سبک

Light

Light

رایحه ملایم و سبک

 
رایحه سنگین

رایحه سنگین

Heavy

Heavy

رایحه سنگین و گیرا


هنگام انتخاب عطر، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 
  • عطر هم مثل جواهر و لوازم آرایش از جمله لوازمی ست که باید هماهنگ با طبیعت بدن و محیط انتخاب بشه.
  • یک عطر خاص روی پوست هایی با pH متفاوت، بوهای متفاوتی دارد. پس عطر شما باید با رایحه طبیعی پوست بدن تون هماهنگ باشه. ( باید آن قدر لطیف و نافذ باشه که به حریم خصوصی دیگران تجاوز نکنه و در عین حال هم به قدر کافی دلنشین باشه )
  • انتخاب عطر نشان دهنده نوع شخصیت و علایق شخص ِ و لزوما برند و اسم عطر نباید در انتخاب آن تعیین کننده باشد. پس عطری رو انتخاب کنید که متناسب با شخصیت شما باشه. مثلا اگر شخصیت آرام و ملایمی دارید، از رایحه های تند و تلخ استفاده نکنید.
  • برای انتخاب عطر به اولویت هاتون اهمیت بدید. اگر از بوی گل لذت می برید، بهتره عطرهایی با این رایحه را امتحان کنید. 
  • از عطرهایی که باعث سردرد یا بروز حالت های ناخوشایندی در شما می شند، اجتناب کنید. به جای آن می تونید از عطرهای با بوی میوه استفاده کنید که رایحه سبک و تازه دارند. (عطرهایی که رایحه سیب، توت و هندوانه دارند، گزینه های مناسبی اند.)
  • رایحه های مدنظرتون رو به خاطر بسپارید و لیستی از رایحه هایی که علاقه دارید رو یادداشت کنید. این رایحه ها حتی می تونند شامل لباس های شسته شده، چمن، بوی خاک و گل و... باشند.
  • پوست های چرب، بیشتر بوی عطر را روی خود نگه می دارند. پس اگر پوستتان خشک ِ، اول از لوسیون بدن بدون بو استفاده کنید و بعد از خشک شدن آن، عطر بزنید. 
  • برای آقایان عطرهایی با رایحه وانیل و دارچین تاثیرگذارند. 
  • بوهای کلاسیک ماندگارند. هرگز قدیمی و زننده نمی شند و همچنان از عطرهای محبوب هستند. 
 
اسپری خوشبوکننده بدن

شما هم به کامل شدن مطالب این کلینیک کمک کنید

لطفا موضوع را وارد نمایید
لطفا متن را وارد نمایید
در حال ارسال...ارسال اطلاعات موفقیت آمیز نبود.ارسال اطلاعات موفقیت آمیز بود.


موضوعات مرتبط